Haber

Bakan Yerlikaya, Onur Yürüyüşü’ndeki saldırıyı savundu: Kahraman polisimiz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 9’uncu Trans Onur Yürüyüşü’nde polisin saldırısını savundu.

Polis şiddetine tepki gösteren Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki’nin Trans Onur Yürüyüşü’ne ilişkin sözlerine değinen Yerlikaya, “İzinsiz gösteriyi telefonla engellemeye çalışan polislerimize hakaret eden HDP milletvekilini şiddetle kınıyorum. İşgalci zihniyetlere ve ‘toplumumuzun değerlerini’ hiçe sayanlara karşı savaştı.

Ne oldu?

9. Trans Onur Yürüyüşü dün polisin engellemesine rağmen gerçekleşti. Yürüyüş öncesi valilikten resmi bir yasaklama kararı olmamasına rağmen polis Taksim’i ablukaya aldı, ara sokaklarda toplanan LGBTİ+’ları gözaltına aldı.

İstanbul’un yeni Valisi Davut Gül, Twitter’da Trans Onur Yürüyüşü ve LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü hedef alan “aile” vurgulu bir mesaj yayınlamıştı.

Yeşil Sol Parti üyesi Özgül Saki, “Herkesin gördüğü gibi Taksim’de yapılması gereken trans gurur yürüyüşü, polis işgal gücü gibi Taksim’in her tarafını işgal ettiği için Taksim’de yapılamadı. Polis. Gördüğün gibi arkadaşlarımız işkence altında gözaltına alındı, “Bu çaba bir trans onur yürüyüşü, LGBTİ’lerin mücadelesi sadece onların değil, hepimizin mücadelesidir” dedi.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu